Početna strana > Hronika > Savet bezbednosti: Broj povratnika na Kosovo razočaravajuće mali
Hronika

Savet bezbednosti: Broj povratnika na Kosovo razočaravajuće mali

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 18. jun 2009.

Većina predstavnika članica Saveta bezbednosti UN ocenila je u Njujorku, na sednici posvećenoj situaciji na Kosovu, da je broj povratnika na Kosovo "razočaravajuće mali" i da je situacija na KiM "mirna, ali krhka".

Predstavljajući izveštaj generalnog sekretara UN Ban Ki Muna, šef UNMIK-a Lamberto Zanijer izjavio je da je opšta bezbednosna situacija u južnoj srpskoj pokrajini "krhka", a da je situacija sa brojem povratnika "razočaravajuća", istakavši da je uprkos pozivima kosovskih vlasti raseljenim licima da se vrate, odziv bio "zanemarljiv".

Prema podacima UNHCR, koje je generalni sekretar UN uvrstio u svoj izveštaj, od januara do aprila na Kosovo se dobrovoljno vratilo svega 137 prognanih, među kojima 24 Albanca, 30 Srba i 54 Roma, Aškalija i Egipćana.

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić zatražio je od Saveta bezbednosti UN da insistira da se svi pridržavaju obaveza koje propisuje Rezolucija 1244 UN i pozvao da se ne ohrabruju priznavanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova. On je naglasio da bi, pod trenutnim okolnostima, "smanjenje broja trupa Kfora bilo kontraproduktivno", ocenivši da snage Kfora imaju korisnu ulogu u pokrajini i da su zadužene za zaštitu enklava i svetinja, uključujući i one koje su na listi ugroženih mesta svetske baštine a koju je sastavio UNESKO, od potencijalnih pretnji, nasrtaja i napada.

Predstavnica Sjedinjenih Američkih Država u Savetu bezbednosti Rozmari di Karlo, takođe, se osvrnula na mali broj povratnika na Kosovo, rekavši da je on na "neprihvatljivo malom nivou". Ona je rekla da administracija u Vašingtonu ohrabruje vlasti u Prištini da štite prava manjina i da SAD podržavaju rekonfiguraciju Misije UN na Kosmetu (UNMIK), kao i da je stabilnost i evropska integracija zapadnog Balkana važan prioritet za njenu državu.

Stalni predstavnik Rusije pri UN Vitalij Čurkin rekao je da je njegova zemlja zabrinuta zbog toga što su kosovske vlasti, uprkos pozivima upućenim Prištini, da je neophodno poštovanje odluka Saveta bezbednosti UN, nastavile da traže okončanje rada Misije UN, kao i da insistiraju na tome da nemaju pravne obaveze da i dalje primenjuju rezoluciju 1244.

Predstavnik Velike Britanije Filip Parham rekao je da Srbija treba da nastavi saradnju sa EU i ohrabri tamošnje Srbe da aktivno učestvuju u procesu lokalne decentralizacije. On je naveo da deli zabrinutost generalnog sekretara UN Ban Ki Muna oko tenzija koje su nastale u severnom delu Kosovske Mitrovice povodom obnove albanskih kuća koje su porušene 1999. godine.

Savetu bezbednosti se obratio i ministar spoljnih poslova Kosova Skender Hiseni, koji je zatražio završetak mandata UNMIK-a na Kosovu, i ocenio da je bezbednosna situacija mirna i stabilna i da je Euleks razmešten na celoj teritoriji Kosova. On je rekao da je kosovska vlada opredeljena da izgradi multietničko društvo, i da je budućnost zapadnog Balkana u evropskim integracijama. Sednica SB UN je završena raspravom između Jeremića i Hisenija o tačnosti podataka o broju raseljenih Srba sa Kosova. Hiseni je optužio Jeremića da ne prikazuje istinite podatke u vezi sa brojem raseljenih i izbeglih Srba sa Kosova, optuživši zvanični Beograd da ne čini ništa da se vrate raseljeni Srbi sa Kosova i da ih "ohrabruje" da se ne vraćaju. Šef srpske diplomatije je odgovorio Hiseniju da su cifre koje je izneo o povratnicima zasnovane na podacima iz međunarodnih izvora.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner